یک سوال تکراری با جوابی متفاوت

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ بهترین روش تقویت مهارت صحبت کردن، نوشتن، گوش کردن و خواندن چیست؟ بهترین راه، بهترین شیوه، بهترین سبک کدام است؟ اجازه بدهید خیالتان را راحت کنم: چیزی به اسم بهترین یا موثرترین وجود ندارد، یا حتی بدترین یا بیهوده ترین. مگر میشود همچین چیزی؟؟؟

خب برای جواب به این نوع سوالها (یعنی بهترین و بدترین) باید به دو تا نکته مهم و اساسی توجه کرد:

1) شرایط. یعنی بهترین شیوه برای هرکسی با توجه به شرایط آن فرد تعیین میشود. شرایط یعنی چی؟ یعنی سن آن فرد، دانش قبلی وی، نیاز الانش، مدت زمانی که در اختیار دارد و ده ها مواد دیگر که خاص همان فرد است. روشی که برای یک نفر جواب میدهد، ممکن برای یک نفر دیگر کاملاً نتیجه عکس داشته باشد. سبک هایی که رد شده اند اتفاقاً ممکن است برای کسی مفید باشد. البته این را هم اضافه کنم که روی صحبت من با بعضی از روش هایی که نادرست بودنشان کاملاً مشخص و واضح است، نیست.

 

یادگیری با روش متفاوت

 

و اما نکته دوم…

2) فرض کنید که گلوی شما چرک کرده و مجبور هستید دارو مصرف کنید اما یا اینکار را نمیکنید (چرا؟ نمیدانم) یا طبق برنامه مصرفش نمیکنید؛ یکی امروز یکی دو روز دیگر. احتمال خوب شدن تان چقدر است؟ اگر شما خوب نشوید، ایراد از دارو است یا از پزشک؟ یا از نحوه مصرف کردن دارو؟

همین قاعده هم در یادگیری زبان انگلیسی صدق میکند. اگر بهترین مدرس دنیا در بهترین آموزشگاه دنیا با بهترین سبک آموزشی و بهترین منابع (هرچند که گفتیم بهترین وجود ندارد ولی شما فرض کنید که هست) به شما درس بدهد، اما شما تمرین نکنید یا به عبارتی دانش تان را مصرف نکنید (مثل دارو) یا درست به کار نبندید، نتیجه دلخواهتان را کسب نخواهید کرد.

درس نخواندن

 

پس وقتی میگوییم بهترین روش یعنی تجویز یک قرص برای همه بیماری ها!!! همینقدر عجیب!!! بجای آن بهتر است بگوییم یکی از مؤثرترین راه ها، یکی از سبک هایی که بسیار عالی جواب داده، یک شیوه مفید و اثر بخش.

خودتان را درگیر بهترین و بدترین نکنید اما حتماً با شخص صلاحیت داری برای پیشنهاد روشی کارآمد مشورت کنید.

 

اگر پرسش یا پیشنهادی دارید، چرا مطرح نمیکنید؟ چطوری؟ از قسمت کامنت ها در پایین همین صفحه. منتظر نظراتتان هستیم!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

سه × 1 =