آموزش زبان انگلیسی به کودکان

چطور سریعتر و آسانتر به فرزندمان زبان انگلیسی یاد بدهیم؟

آن باور غلط چیست؟

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی برخلاف تصور خیلی از افراد آنقدر ها هم سخت نیست؛ فقط باید این را باور کنید که یادگیری این زبان هم مثل بادگیری زبان فارسی است. آیا شما برای فارسی صحبت کردن سختی کشیدید؟ خیر. پس چطور الان راحت به فارسی صحبت می کنید؟ چون دنیای اطرافتان اشباع شده با زبان فارسی: برنامه های تلویزیون و رادیو، روزنامه، تابلوهای توی شهر، کتابها، تمام اطرافیان تان همه و همه به فارسی است. از همه اینها مهم تر چون از زبان برای ایجاد ارتباط و بیان نیازها و خواسته هایتان استفاده کردید، پس طبیعی است که مجبور می شوید آن را یاد بگیرید.  

به همین طریق، یادگیری زبان انگلیسی هم باید به صورت تعاملی باشد. یعنی چی؟ یعنی حتماً از کلماتی که یاد می گیرید در طول روز استفاده کنید، در دنیای واقعی با نیازها و خواسته های واقعی. نه به حالت درس! برعکس! خیلی عادی، انگار که دارید فارسی صحبت می کنید.

چطوری یاد بدهیم؟

اگر دارید به فرزندتان زبان یاد می دهید، با همان لحن کودکانه، با کلمات ساده و کوتاه و با حالت پرسشی با او به انگلیسی صحبت کنید.همان طور که وقتی دارید با او به فارسی صحبت می کنید و از کلمات ساده و جملات شکسته شکسته استفاده می کنید بار زبان انگلیسی هم همین کار را بکنید. همه شما با زبان انگلیسی آشنا هستید، حتماً در دوران تحصیل خود چیزهایی یاد گرفته اید، از همان دانش استفاده کنید. کامل گرا نباشید؛ نیازی نیست که حتماً دانش زبانی بالایی داشته باشید تا شروع کنید. مطمئن باشید وقتی شروع به آموزش کردید هم رغبتتان بیشتر می شود و هم ناخودآگاه دنبال مطالبی می گردید که بتوانید به فرزندتان یاد بدهید.

چی یاد بدهیم؟

اگر دقت کرده باشید ما با بچه ها بیشتر با سوال و جواب صحبت می کنیم. مثلاً میپرسیم “این چیه؟” ، “چه رنگیه؟”، “چندتاست؟”، “چی میخوای؟”، “دوست داری؟” و … .همین سوالات را به انگلیسی بپرسید: سوالات پرکاربرد “این چیه؟” به انگلیسی می شود: “what’s this“. یا می توانید رنگ لباسها، اسباب بازی ها، وسایل خانه یا هر چیز دیگری را بپرسید که به انگلیسی ساده می شود:  “what color” (وات کالِر). با همین دو سوال ساده و بسیار پرکاربرد که اتفاقاً در فارسی هم فراوان از آنها استفاده می کنیم، می توانید به شدت به یادگیری زبان انگلیسی فرزندتان کمک کنید (نمونه سوالات ساده را در انتهای همین مطلب می توانید ببینید).

ویدئوهای آموزشی

نتیجه گیری

پس بسیار مهم است که هرچه یاد می گیرید را هم در دنیای واقعی استفاده کنید. مثلاً اگر میوه ها را یاد می دهید و یاد می گیرید، قبل از اینکه به خرید بروید میوه هایی که می خواهید بخرید را به انگلیسی بگویید یا از فرزندتان بپرسید. یا وقتی دارید آن میوه را می خورید اسمش را بگویید؛ اگر میتوانید جمله اش را بگویید که چه بهتر، مثلاً: من دارم پیاز میخورم! به به!!!

!!!I’m eating an onion! Yummy

اگر هم نمی توانید جمله کامل را بگویید، هیچ ایرادی ندارد. فقط کافی است که خود کلمه را (مثلاً میوه، رنگ، لباس و …) به انگلیسی و لحن متفاوت بیان کنید؛ مثلاً بگویید: “apple میخوای؟” یا “بریم bread بخریم؟” یا “شلوارت چه رنگیه؟ red؟”. به همین سادگی فرایند یادگیری رخ میدهد. دقیقاً مثل کاری که در زبان اصلی و مادری خودمان انجام میدهیم، همان طرز گفتن و با همان شیوه.

حتماً این تمرین را بکار ببندید تا از نتایج فوق العاده آن شگفت زده بشوید. در مطالب بعدی باز هم درباره نحوه یادگیری زبان انگلیسی خواهم گفت.

نمونه سوالات ساده

این چیه؟ what’s this?
چه رنگیه؟ what color?
چندتاست؟ how many?
چی میخوای؟ سیب میخوای؟ want apple?
دوست داری؟ موز داست داری؟ like banana?

 

اگر پرسش یا پیشنهادی دارید، چرا مطرح نمیکنید؟ چطوری؟ از قسمت کامنت ها در پایین همین صفحه. منتظر نظراتتان هستیم!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

دو × 4 =