کاربرد افعال to be، قسمت اول

کاربرد افعال to be، قسمت اول

 

در مقاله قبلی درباره افعال to be و فواید آن صحبت کردیم. گفتیم که این افعال چون کاربردهای زیادی دارند، خیلی جاها بکار می‌روند و کار راه‌انداز هستند. بد نیست معنی این فعل را نیز بدانید. افعال to be به معنی “بودن” یا “هستن” هستند. مثلاً هوا گرم است، ما خوشحال هستیم، او مدیر است، رستوران باز است، خیابان‌ها شلوغ هستند، و … حالا می‌خواهیم یکی‌یکی این کاربردها را با هم یاد بگیریم. آماده‌اید؟ پس همراه من بیاید.

کاربرد اول افعال to be: معرفی خود و دیگران

این کاربرد را همه یاد دارند چون تو انگلیسی اولین چیزی که یاد می‌گیریم گفتن اسم خودمان و اسم دیگران است. حالا می‌خواهیم یک قدم جلوتر برویم، و علاوه بر گفتن اسم دیگران، آن‌ها را معرفی نیز بکنیم. مثلاً بگوییم خواهر یا دوست ماست. یا از همسایه‌های قدیمی ماست. یا همکارمان است. یا هر معرفی دیگری.

معرقی خود و دیگرانMy name’s David. This is my friend, John.

This is Rose. She’s my sister.

These are my brothers and this is my father.

They’re our cousins.

 

دقت کنید که برای معرفی کسی می‌گوییم: این دوست من است، یا این‌ها برادرانم هستند. در انگلیسی نیز از this is برای معرفی یک نفر و از these are برای معرفی چند نفر استفاده می‌کنیم. به مثال‌های بالا دقت کنید.

 

کاربرد دوم افعال to be: بیان سن

کاربرد دوم افعال to be بیان سن است. ممکن است سن فرد، حیوان، گیاه، یا حتی وسیله یا شیئی باشد. مثلاً من 18 ساله‌ام، جوجه‌ام سه‌ماهه است، این درخت 10 ساله است، خانه‌مان 5 سال ساخت است و … .

سنI’m 18 (years old).

My chick is 3 months (years old).

This tree is 10 (years old).

Our house is 5 (years old).

 

نکته مهم: چون ما در فارسی می‌گوییم: من 23 سال دارم، بعضی‌ها به‌اشتباه همین را به انگلیسی ترجمه می‌کنند و می‌گویند: I have 23 years old که کاملاً اشتباه است. هیچ‌وقت نباید ترجمه کنیم بلکه باید معادل‌گذاری کنیم. یعنی ببینیم آن‌ها چطور می‌گویند ما هم همان را بگوییم. البته گاهی ترجمه‌ها همخوانی دارند و مشکلی به وجود نمی‌آید اما بعضی وقت‌ها هم مانند این مورد، ترجمه صحیح نیست. پس:

I have 23 years old.

She has 5 years old.

کاربرد سوم افعال to be: بیان شغل

وقتی می‌خواهید بگویید چه‌کاره هستید، حتی اگر دانش‌آموز یا دانشجو هستید، از فعل to be استفاده کنید. مثلاً می‌گوییم من معلم هستم، فلانی کشاورز است، آن‌ها نقاش هستند، ما راننده هستیم، و … .

مشاغل

I’m a teacher.

He’s an artist.

You’re a singer.

They’re painters.

We’re drivers.

You’re artists.

 

نکته مهم: وقتی در انگلیسی می‌خواهیم شغل خود یا یک نفر دیگر را بگوییم، باید حتماً قبل از شغل از a یا an استفاده کنیم. از an برای شغلی که با حروف صدادار شروع می‌شود و از a برای شغل‌هایی که با حروف بدون صدا شروع می‌شوند. (به مثال‌های بالا دقت کنید)

حروف صدادار: a- e- i- o- u

حروف بدون صدا: تمام حروف الفبا به‌جز حروف صدادار. مانند: …, p, b, t, f, v

اما اگر شغل چند نفر را می‌گوییم نیازی به آن‌ها نیست و در عوض باید به آخر شغل “s” جمع اضافه کنیم. به مثال‌های بالا دقت کنید.

 

چطور کلمات دشوار و طولانی انگلیسی را تلفظ کنیم؟

کاربرد چهارم افعال to be: بیان ملیت

کاربرد دیگر این افعال زمانی است که دارید درباره ملیت کسی یا چیزی صحبت می‌کنید. مثلاً می‌گوییم فلانی آلمانی است. یا این تلویزیون ژاپنی است. یا این میوه استوایی است. پس فرقی نمی‌کند که درباره ملیت فرد یا وسیله یا حتی میوه و سایر چیزها صحبت می‌کنید. به‌هرحال برای همه آن‌ها می‌توانید از فعل to be استفاده کنید.

ملیتHe’s not German. He’s Spanish.

This TV is Japanese.

This fruit is tropical.

They’re from France.

I’m not from Italy. I’m Iranian.

 

کاربرد پنجم افعال to be: بیان آب‌وهوا

یکی دیگر از کاربردهای این افعال، صحبت درباره آب‌وهوا است. وضعیت آب‌وهوا مثل آفتابی، بارانی یا ابری و گرمی و سردی هوا مثل خیلی گرم، سرد، یخبندان و …

آب و هواIt’s a beautiful day but it’s cold.

It’s not very warm today and it’s windy.

Put on your glasses. It’s sunny today.

Look! It’s snowing!

 

کاربرد ششم افعال to be: بیان مکان

منظور از بیان مکان، گفتن موقعیت هر چیزی یا هرکسی است. مثلاً کتاب‌هایم روی میز هستند، رستوران پشت هتل است، ما در اداره هستیم، برج ایفل در پاریس است، مشهد در شمال شرق ایران است، و …

مکانMy books are on the table.

The restaurant is behind the hotel.

We’re at the office.

Eiffel Tower is in Paris.

Mashhad is in north-east of Iran.

خلاصه

تا اینجا به شش مورد از کاربردهای فعل to be پرداختیم. موارد دیگر را در مقاله بعدی کار خواهیم کرد. فعلاً می‌خواهیم تمرین کنیم، چون بهترین راه برای تثبیت آنچه یاد گرفته‌ایم بکار گیری آن است. به همین دلیل تمرینات زیر را انجام دهید تا بتوانید تمرین داشته باشید.

تمرین افعال to be

 

چطور مهارت گوش کردن خود را تقویت کنیم؟

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

15 + نوزده =