لزوم آموزش زبان انگلیسی به کودکان

3 دلیل برای اینکه فرزند شما از یادگیری زبان انگلیسی سود می برد

در مقایسه با گذشته، افراد بیشتر و بیشتر مایل هستند که در خارج از کشور تحصیل کنند یا به مسافرت بروند، فرصت های بیشتری را جستجو کنند تا ذهن شان روشن تر شود و با سایر فرهنگ ها آشنا شوند تا از لحاظ فکری و تجربی غنی تر و پربارتر شوند. همچنین خانواده ها برای فرزندشان آرزوهای بزرگی دارند و دوست دارند که آنها را در درجات عالی تحصیلی و شغلی ببینند.

اکثر ما از دوران تحصیلی خود، چه مدرسه و چه دانشگاه، تنها چند کلمه یا عبارت انگلیسی را به یاد می آوریم و بسیاری از مطالب مربوط به زبان انگلیسی را فراموش کرده ایم زیرا هیچگاه در ما ریشه نکردند و بعد از زمانی که دیگر به آنها احتیاج نداشتیم، از ذهن ما کم رنگ و کم رنگ تر و بالاخره ناپدید شدند.

کودکانی که یادگیری زبان انگلیسی را از سنین پایین شروع میکنند، شانس بیشتری دارند که تا مدت طولانی از این دانش بهره ببرند چراکه ذهن آنها همیشه کنجکاو است و میتواند به میزان قابل توجهی در زبان خارجی غوطه ور شود و آنرا عمیقتر فرا بگیرد. البته این صحبت به هیچ عنوان به این معنی نیست که در سنین دیگر نمی شود زبان انگلیسی را عمیق و دقیق یاد گرفت. بسیاری از افراد در بزرگسالی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کردند و با تلاش و تمرین به نتیجه دلخواه خود رسیدند.

بگذریم. برویم سراغ اصل موضوع: در این مطلب 3 تا از مهم ترین دلایل اینکه فرزند شما چطور از یادگیری زبان انگلیسی سود میبرد را با شما درمیان میگذارم:

 

1) دانش زبانی بهتر

تجربه من به عنوان مدرس زبان انگلیسی و همچنین تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده نشان میدهد که کودکانی که در سنین پایین در معرض زبان خارجی هستند نسبت به تلفظ کلمات حساس تر هستند که همین امر باعث میشود آنها را شیواتر و دقیقتر بیان کنند و بتوانند در آینده بیشتر و بهتر از آنچه آموخته اند استفاده کنند.
ذهن کودکان بصورت رو به رشدی آماده ی پذیرش و یادگیری یک زبان خارجیست و شیوایی و سلاست نیز به صورت نسبتاً آسان، به سرعت و بدون لهجه همراه آن وارد میشود.


2) تاثیر یادگیری زبان انگلیسی در دستیابی به مراحل آموزشی بالاتر

تحقیقات نشان میدهند که یادگیری زبان بیشتر مربوط به مسائل شناختی است تا مسائل زبان شناسی. یعنی چی؟ یعنی اینکه بچه های دوزبانه مهارتهای بیشتری در تفکر انتقادی، حل مساله، و انعطاف پذیری عصبی بیشتری دارند. همه این موارد منجر به عملکرد آموزشی بهتر میشوند.

باز هم تاکید میکنم این مساله به این معنی نیست که کودکانی که فقط از زبان مادری شان استفاده میکنند فاقد این مهارت ها هستند یا توانایی شان در این مهارت ها کمتر است. خیر به هیچ عنوان. فقط اینکه چون کودکان دوزبانه از کودکی به یادگیری دو زبان پرداخته اند عصب های بیشتری در ذهنشان ساخته شده که همین امر باعث میشود مهارتهای دیگرشان نیز به همان نسبت بیشتر شود.
آنطور که مشاهده شده، دانش آموزان دو زبانه نمرات بیشتری در آزمون استاندارد سازی شده (شامل آزمون استعداد تحصیلات عالی) و مهارتهای ریاضی کسب کردند. بر خلاف عقاید عمومی، یادگیری زبان انگلیسی نه تنها مانع کارایی زبان مادری فرد نمیشود، بلکه آنرا بهبود میبخشد.


 

3) فرصت های شغلی و تحصیلی درخشان تر

هر پدر و مادری آرزو دارد که فرزندش فردی موفق و تاثیرگذار در جامعه باشد. عشق به یادگیری و درک مسائل روز داشته باشد. یادگیری زبان انگلیسی ، درب هایی را بسوی فرد باز میکند که بطریق دیگری این اتفاق رخ نخواهد داد. افراد دو زبانه (یا سه زبانه) به منابع، افراد، مکان ها و چیزهایی دسترسی دارند که هر فرد عادی به آنها دسترسی ندارند. مثلاً به راحتی میتوانند برای خودشان کسب و کار خارجی فراهم کنند، با افراد خارج از کشور مکاتبه و گفتگو داشته باشند و زمینه شغلی خود را افزایش دهند، مشاغلی برای خود ایجاد کنند که کمتر کسی از عهده آن برمی آید. بعلاوه بسیاری از کتابهای جدید و علم نو به زبان خارجی هستند و مدتها طول میکشد تا شناخته شوند چه برسد به اینکه ترجمه شوند. اما این افراد با مطالعه این کتابها و بررسی این منابع، دانش و مهارت خود را چنان افزایش دهند که بی رقیب شوند و جایگاه بالایی در جامعه کسب کنند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری آنکه هر چه زودتر آموزش زبان انگلیسی را به فرزندان خود آغاز کنید، به همان نسبت زمینه های رشد و پیشرفت وی در آینده را فراهم میکنید. فرصت های شغلی و تحصیلی که در انتظار افراد با دانش بیشتر است به مراتب بیشتر از همرتبه های خود است. بعلاوه از هزینه های مالی که قرار است در آینده برای آموزش زبان انگلیسی صرف کنید، به شدت کاسته میشود به دلیل آنکه پایه زبانی نوجوان شما که از کودکی آغاز کرده است، قوی است و بسیار کمتر از هم سن و سالان خود به کلاسهای تقویتی، کتابهای کمک درسی، کلاس های خصوصی و … نیاز دارد.

سخن آخر: امید آنکه بتوانیم کمک کنیم فرزندان این مرز و بوم زندگی درخشان و رویایی خود را بسازند.

 

مطالب مشابه

 

 

1 Comment
  1. پروانه قاسمی says

    Thank you! I’m really glad that you found it useful

Leave A Reply

Your email address will not be published.

شانزده − شش =